O nás

Vážení příznivci Junior TV,

vítám vás na vylepšených stránkách naší televize, kterou mám nyní tu čest vést. Jmenuji se Ondra a jsem jedním ze zakládajících členů JTV, která spatřila světlo světa již před čtyřmi lety. Rád bych zde proto stručně zmínil jak dosavadní historii tohoto uskupení, tak i jeho současnou podobu a i některé plány a záměry do budoucna.

Duchovním otcem naší televize je pan Zdeněk Hadrbolec, který v roce 2009 se svou vizí moderního seskupení kroužků, zabývajících se natáčením, přišel do Stanice mladých techniků v Plzni. Podařilo se mu získat jak nezbytné zázemí, tak finanční prostředky pro pořízení základního technického a programového vybavení. Zastřešení tohoto projektu Stanicí mladých techniků se ukázalo jako oboustranně výhodné - SMT získala lákadlo pro děti a mládež v podobě několika atraktivních a netradičních kroužků a naopak JTV Plzeň mohla pod křídly zaběhlého patrona mnohem snáze vykročit do života.

První období činnosti JTV bylo proto charakterizováno značným zájmem ze strany uchazečů, a tak bylo třeba dokonce pořádat i castingy. A pokud si ten, kdo v nich uspěl, snad myslel, že to bude jen nezávazná zábava, Zdeněk už mu vysvětlil, jak moc se mýlí.

Celý tým byl v základu rozdělen na dvě hlavní tvůrčí skupiny, animaci a hraný film. Všechny skupiny dohromady se pravidelně scházely na redakčních radách, kde byly probírány nejen jednotlivé roztočené příspěvky členů štábu, ale především plány na natáčení do budoucna. Každá skupina pak měla své samostatné pravidelné schůzky, kde nejen pracovali na střihu svých videí, ale probírala se i teorie režie, kamery a postprodukčních prací. Filmařina je totiž velmi rozmanitá a obsahuje mnoho různých dílčích profesí. Samotné natáčení příspěvků členové štábu realizovali především ve svém osobním volnu, techniku si mohli zapůjčit v našem studiu.

Snažili jsme se však o sobě dát vědět i jinak, a tak nezůstalo jen u natáčení v prostorách SMT. Expandovali jsme do plzeňských ulic, kde jsme točili jak vlastní autorská hraná dílka, tak různé ankety mezi náhodnými kolemjdoucími. Nezůstalo ale jen u videí natočených čistě pro naše potřeby, ale dokumentovali jsme i různé kulturní plzeňské akce a také akce pořádané naší alma mater.

Junior TV se zkrátka snažila, aby o ní věděl co nejširší počet zájemců a příznivců. Návštěvnost těchto stránek rostla s přibývajícím počtem zveřejňovaných videí, jejichž úroveň se postupem času zlepšovala. Každé nové video bylo na internetu přivítáno řadou komentářů, a i když byly leckdy kritické, autoři až na výjimky si z nich brali ponaučení pro svou další tvorbu. Také Zdeněk nás uměl mile pochválit i nemilosrdně zkritizovat, ale vždy tak, aby to nikoho neodradilo od další snahy.

Vyvrcholením tohoto úvodního období byl i velmi úspěšný letní tábor JTV v Roželově roku 2009, kde jsme využili toho, že nás nelimituje dvouhodinový čas kroužku a už známé a omezené prostory. Dva týdny strávené v přírodě umožnily vznik nejen různým legračním videím, ale hlavně celotáborovému projektu Tichá sudba, kvůli jehož natočení se vlastně tábor konal především. Výsledkem je dobře přijatý a na JTV nezvykle dospělý, syrový a temný příběh z letního tábora hrůzy.

Další rok nás pak vedla slečna Jitka Nedbalová, která byla už u zrodu JTV a se Zdeňkem tvořili skvělý tandem. Po jeho odchodu převzala celou televizi a zavedla zajímavé novinky a změny. Mezi ty největší dozajista patřil nový kroužek maskérů, kterým dala členům příležitost přičichnout k další atraktivní filmové profesi, a zorganizovala několik zajímavých akcí za účasti známých osobností českého filmu a médií, kteří se s námi ochotně podělili o své poznatky a zkušenosti z branže.

Složení členů JTV se v průběhu let často měnilo a zůstávali jen ti, které to opravdu bavilo a byli ochotni tomu pravidelně věnovat spoustu času, energie i nervů, a to nejen doma či ve Stanici, ale také v rámci účasti v různých soutěžích. Jitka se totiž také snažila o propagaci JTV na celostátní úrovni tím, že naše dílka přihlašovala do regionálních i celostátních přehlídek amatérské filmové tvorby, kde se nám, nutno podotknout, docela dařilo.

A žena nám vládla i v dalším období. Po Jitčině odchodu převzala vedení Tereza Šmolíková, která se vzhledem ke svému uměleckému vzdělání soustředila především na animaci. Také po dobu jejího působení pokračovala naše poměrně úspěšná účast v soutěžích a podařilo se jí domluvit natočení rozhlasového pořadu Domino, které bylo celé věnováno naší televizi. Poznali jsme tak zákulisí budovy Plzeňského rozhlasu a v diskuzi s moderátorem jsme měli výjimečnou příležitost představit naši televizi posluchačům z celé republiky.

A když skončilo i působení Terezy v Junior TV, vyvstala zásadní otázka, zda vůbec a v jaké podobě bude naše televize pokračovat. A protože zájemců o tento dnes už dá se říci tradiční kroužek je stále docela dost, dostal jsem nečekanou příležitost vést JTV já. Najednou se ocitám na opačné straně a z nedávného člena jsem se stal vedoucím dvou kroužků - začátečníků a pokročilých. Věřím, že máme na co navazovat, ale také je co zlepšovat.

Specializované členění na jednotlivé filmové profese nebude zapotřebí, protože bych rád, aby se všichni členové kroužků naučili, jak vystavět scénář filmu, aby byl pro diváka zajímavý a příběh nebo děj pochopitelný, včetně práce na storyboardu. Následuje samotné natáčení, u kterého se často určitě dost zasmějeme a pobavíme. Při natáčení si všichni vyzkouší práci kameramana, herce, animátora, moderátora apod. V závěru pracujeme na postprodukci filmu v počítači (ve speciálních PC programech) na střihu, zvuku, hudbě, titulcích nebo filmových efektech.

Věřím že se nám společně podaří obohatit zdejší stránky o nová povedená videa, která diváky pobaví, zaujmou a přitáhnou další pozornost k naší televizi. S těmi nejlepšími se opět pokusíme prorazit v soutěžích a snad se zase domluvíme s nějakým zajímavým profesionálem, který nám věnuje trochu svého vzácného času a zkušeností.

Zdeňku, Jitko, Terezo a vůbec všichni, kdo nás sledujete a fandíte nám - držte nám palce!

V Plzni, podzim 2012
Ondřej Černý

 
 
Pozvánka na premiéru

Pozvánka na premiéru

Vážení příznivci naší televize, téměř dva...

 
 

Vybírat náhledy videí:

 
 
Což takhle přepsat scénář?

Což takhle přepsat scénář?

Zhlédnuto: 7233x
Délka: 21:55
Autor: Letní příměstský tábor 2015

 
 
Ilumináti

Ilumináti

Zhlédnuto: 7205x
Délka: 0:31
Autor: Letní příměstský tábor 2015

 
 
Cups

Cups

Zhlédnuto: 7378x
Délka: 0:49
Autor: Letní příměstský tábor 2015

 

Váš prohlížeč zřejmě nepodporuje Flash objekty.

Středisko volného času dětí a mládeže Plzeň,
Pallova ul. 19, 303 82 Plzeň
pracoviště Stanice Mladých Techniků
sady Pětatřicátníků 3, 301 24 Plzeň, www.smtpl.cz, info@smtpl.cz
Made by Jakub Moravec 2009
Provozuje SMT Plzeň